121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Greater Miami Dog Club Miami, FL 2019-03-30

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 435

Best In Show

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Liburnium Diamond Fabelhaft

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Phillmar V Velo So Good To Be Me

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Collette Jaynes
  • Entry: 15
    • Class: Master
    • Name: Jessica Braatz
    • Breed: Chesapeake Bay Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Collette Jaynes
  • Entry: 14
    • Class: Open Junior
    • Name: Ayden Hovermale
    • Breed: French Bulldog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr. Terry Stacy
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: Brickett's Miss Representation

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Goldrox One In A Million

      3rd Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: Scottfree Whiskey And Rye

      4th Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Spice Twice Rattle And Hum

Hound Group

  • Judge: Mr. Federico Fernandez
  • Entry: 67
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Enchantress

      2nd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Josefina Itapuca

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCH Turningpt Jalapeno Esplendido FDC

Working Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Phillmar V Velo So Good To Be Me

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHG Doc's Life Is Good CGC

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Greta Master Of The Night

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHG Torrid Zone Smoke From A Distant Fire

Terrier Group

  • Judge: Mr. Terry Stacy
  • Entry: 18
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: Cheltenham Love In Paris

      2nd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHS Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH D.B.F. Kingslanding Shooting Star

      4th Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: Lamz Oceanview Ibiza Magna

Toy Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Marlex Sunsprite Rose

      2nd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: Parkside's Secret Lover Of Xanadu

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHB Bramver's Karos

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 59
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Liburnium Diamond Fabelhaft

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling

      3rd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: Jackpot Of The Blue Mystery Of Cunami

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Danicrest Bullets Lill' Boy Caught My Eye @ Taylwagon

Herding Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 45
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Kysarah's Whiskey Cowboy

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHB Foxcroft First Edition At Brigadoon

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Wyndemere's Baby U Can Drive My Car CGC TKP

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: Wynward's Foursquare That's Sensational

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 1
    • Breed: Mudi
    • Name: Akekal's Ain't Misbehaven' RN NAJ


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.