121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Greater Miami Dog Club, Inc. Miami, FL 2019-03-30

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 436

Best In Show

  • Judge: Mr. James A. Moses
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. James A. Moses
    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Liburnium Diamond Fabelhaft

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: CH Takemehome Return To Sender

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: CH Credit Kaze Bentley's Legacy Goes Platinum

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: CH Greyborn's Total Eclipse Moment Of Silence

      4th Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHG Firelight Citius Altius Fortius At TruBlu

Hound Group

  • Judge: Mr. Terry Stacy
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Sawsan Bint-Bint Diba Von Haussman

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Enchantress

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: Lokavi's Different By Design

      4th Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHS Svengali's What's Not To Love Of Zindika JC CA

Working Group

  • Judge: Mr. Federico Fernandez
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH R And G N' Belmar's Take A Chance On Me

      2nd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Big Beach's American Soldier

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Belz Catch My Breath

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Kalaska Southern Cross At Seadog CA CGC TKN

Terrier Group

  • Judge: Mr. Federico Fernandez
  • Entry: 16
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: Cheltenham Love In Paris

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: Kelly's Reidley's Knows No Boundaries

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH D.B.F. Kingslanding Shooting Star

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: CH White Oaks Baby Beautiful

Toy Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Marlex Sunsprite Rose

      2nd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Fiore Mystik Trend Setter At Gris Gris

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCH Luffeyland's Broadway Baby

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHB Bramver's Karos

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Liburnium Diamond Fabelhaft

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling

      3rd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: Jackpot Of The Blue Mystery Of Cunami

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: Stonewallmen Iron Man

Herding Group

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 43
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Gerans Solitary Man

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHP Riverside Get Over It

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHG Wyndemere's Baby U Can Drive My Car CGC TKP

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: Wynward's Foursquare That's Sensational

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Dana P. Cline
  • Entry: 1
    • Breed: Mudi
    • Name: Akekal's Ain't Misbehaven' RN NAJ


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.