121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Mason and Dixon Kennel Club Harrisburg, PA 2019-04-14

Posted by: James Mitchell

Total Entry: 1492

Best In Show

  • Judge: Mark Lucas
    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Barberry Hillwood Hot Child In The City

Reserve Best In Show

  • Judge: Mark Lucas
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moonlight Drive

Junior Showmanship

  • Judge: Mark Lucas
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Olivia Persinger
    • Breed: Wirehaired Dachshund

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mark Lucas
  • Entry: 10
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Hailey Gillotti
    • Breed: English Springer Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Elliott Weiss
  • Entry: 290
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHB Legacy Oaks Emperor

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Foxwood's Ivywood All Hallow's Eve

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette

      4th Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Hampton Court's I'll

Hound Group

  • Judge: Roger Hartinger
  • Entry: 145
    • 1st Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Kiarry's Diamond Girl

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Resurgence

      3rd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHB Foxcliff Master Of The Hunt

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHG Merry Music Chains Of Love

Working Group

  • Judge: Kimberly Meredith-Cavanna
  • Entry: 303
    • 1st Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Adesa's Best In Snow

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Sammantic Querida

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Holly Woods Vengeance N Seven Days

      4th Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHS Onak's Touch Of Gold

Terrier Group

  • Judge: Elizabeth Muthard
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Dotcom-Alcala's Not Connected Just Convinced

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Whiskeybae Haselmere Habanera

      3rd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Yarrow Venerie Spring Frost

      4th Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: CH Breezy's Charming Con Artist

Toy Group

  • Judge: Chas Olvis
  • Entry: 144
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Casa Blanca's The Fighting Irish

      2nd Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Tuderhurst Porthos Of Sanchi

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Involo The Man In The Mirror

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: CH Bayard Sex LiesAnd Videotape At Jaken

Non-Sporting Group

  • Judge: Paula Hartinger
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Barberry Hillwood Hot Child In The City

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Frenchescas Hole In One

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Ikon's To The Moon And Back

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Sidestree Shameless

Herding Group

  • Judge: Paula Hartinger
  • Entry: 271
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moonlight Drive

      2nd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: GCH Jaguar Noir Des Monts Du Lac

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Carma's Capuccino Of Alkarah

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Nchanted Pemberley My Fair Lady

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.