D'Arbonne Kennel Club Bossier City, LA 2019-04-21
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 840
Best In Show
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Grace M. Fritz
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Rachal McKee Sager
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Rachal McKee Sager
- Entry: 249
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: CH Wintersun's Time Traveler CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Rachal McKee Sager
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Zoey Prado
- Breed: Beagle (over 13")
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Rachal McKee Sager
- Entry: 249
- Breed: Field Spaniel
- Name: Lacincha's Pride Of Dallas
Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 150
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Golden Empire's Double Action Remington JH CGC
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Rozebottel's Strawberrylicious
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Redmoon's Change Of Heart RN CGC
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Cando Wireworks Intrepid Sidekick
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 65
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Enchantress
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Belisarius JP CI My Big Boy
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG DC Suni Sir Viveur TKN MC LCX2 RE CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Garry K Newton
- Entry: 151
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Kandu's Devil's Cut
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Wildside's Get Off My Cloud
- Breed: German Pinscher
- Name: GCHS French's Pride Trophy Hunter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 60
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHB Spindletop's Miles And Miles of Texas
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Sheep Creek Azule Of Krisma
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Ted
- Entry: 200
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: CH Krispin Private Party
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHB Woodsong Delta Blues
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 72
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 140
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Hurricane RN CGC TT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Antebellum's Sharp Shooter
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Capella's Mirabeau Blue Dakota Wynde
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Nomad's Troubadour
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.