Lewis-Clark Kennel Club, Inc. Lewiston, ID 2019-04-21
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 896
Best In Show
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debra Ferguson Jones
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Emma Gallaway
- Breed: Maltese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 304
- Breed: Keeshond
- Name: CH Barkee's Nothing But Trouble
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Debra Ferguson Jones
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Laura Bussard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 304
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHB Quinncreek's Uptown Funk You Up BN CD
Sporting Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 135
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Conquest's Maze Runner
- Breed: Pointer
- Name: GCHS Soliva's Whatever Thy Soul Lusteth After
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Tripawd N Calvary's Magic Dragon CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 106
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett's No Foolin TKN
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Majenkir Thunderstruck White Storm Rising
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 160
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Legendary's A Solitary Lion
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Gaffle's The Proof Is In The Heir At Kimo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gay H. Dunlap
- Entry: 60
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Middleshires I'm The Real Dill!
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Camcrest Irene At Rendezvous
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH First Class Sparkles Fishnet & Platforms
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 133
- Breed: Pug
- Name: GCHB Tyrion-Rose Dark Knight Rising
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Gayel Daystar Gingerbread Man
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Lakewood's Mambo Man
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHS Bayside's One More Go Round At Aztec Sun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Debra Ferguson Jones
- Entry: 87
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Bodnath Jigme
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Edencrest Equity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Debra Long Gschwender
- Entry: 129
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Idlewild Believing
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Colburn Carpe Diem
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP MVR Diamonds In The Rough
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHG Calm Du Shar On A Silver Platter DaJeen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 3
- Breed: Russian Toy
- Name: Malenjkaya Strana Vostorg (Latvia)
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.