Sandemac Kennel Club Springfield, IL 2019-04-26
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 488
Best In Show
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
- Entry: 2
- Class: Master
- Name: Samantha Hanle
- Breed: English Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Safari's Salome
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
- Entry: 2
- Class: Open Junior
- Name: Kaitlyn E. Kraus
- Breed: Siberian Husky
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: ---
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Starlites Echelon Take Command
Sporting Group
- Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
- Entry: 71
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Saranac Tipsy Laird
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 66
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Valentina of Majenkir
- Breed: Saluki
- Name: GCH Hajji's Dancing In The Moon Light
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Briden's Incredible Hulk Of Possom Creek
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 87
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Edderas Glacier The Power Of Mo'ne
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Seabrook's Slam Dunk At Kirenska
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Protocol's I Came I Saw I Sparkled
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
- Entry: 38
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Alpine's LBK Living On The Road
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHG Moxxy Shandalee Hello Gorgeous
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: CH Didgeridoo's Mambo Number Five
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
- Entry: 72
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHS Ouachitah Talisman
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachita One Life To Give
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
- Entry: 85
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Dakota's Into The Woods
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 68
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Ragtyme Call Off The Search
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Montague De La Vie En Rose At BWK
- Breed: Puli
- Name: GCHB Mezok Ramanok CD BN RE NAJ NAP OJP NFP RATN CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.