Penn Treaty Kennel Club, Inc. Bear, DE 2019-04-28
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 987
Best In Show
- Judge: Richard Lashbrook
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
Reserve Best In Show
- Judge: Richard Lashbrook
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Highland Glen My Halleujah
Junior Showmanship
- Judge: Brad Odagiri
- Entry: 15
- Class: Master
- Name: Faith Rogers
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Steve Hayden
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Brad Odagiri
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Alexandra Lorenti
- Breed: Siberian Husky
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Helene Nietsch
- Entry: 304
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mar-K's Sparks R Going To Fly
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain
- Breed: Vizsla
- Name: CH Rhapsody's Warrior Princess Mikayla RA JH RAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Sharon Saksen
- Entry: 168
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Liza Minelli ofMalabo APD
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainne Of Eagle
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHG Abbaio Dream With Your Eyes Open SC
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: ---
- Entry: 219
- Breed: Komondor
- Name: GCHB Meadow View Quintessential Zillion To One
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Sammantic Querida
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Holly Woods Vengeance N Seven Days
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Steve Hayden
- Entry: 140
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Highland Glen My Halleujah
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Yeloman Longvue G'Day Mate
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Chelines El Terremoto
- Breed: Skye Terrier
- Name: CH Linum The Juggler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Steve Hayden
- Entry: 183
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmarks Sandbox Slugger At Markenhaus
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Helene Nietsch
- Entry: 177
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Teasia Loree Star Spangle Banner
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Siren N Carriage Hill's Make Way For Furio
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Kofuku Tamara Failte Gu Clann Domhnall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Richard Lashbrook
- Entry: 129
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHB Luc Picard Amour RN CGC CA FD TN HIT
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Paramount Treestarr Hot N Spicy
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Vision Allure Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.