Olympia Dog Fanciers Association Elma, WA 2019-05-02
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 690
Best In Show
- Judge: Mrs. Marissa L Clark
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Marissa L Clark
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Megan Dollar
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Octavia Stensen
- Breed: Norwegian Buhund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 113
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCH Spinfandel The Force Is Strong
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: Blackpearl's Will Call
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCH Shalybon I'm The Captain Now
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Judy Webb
- Entry: 76
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: CH J-Walk Devil's In Disguise
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Right Said Fred
- Breed: Basenji
- Name: GCHB Taji's Platinum Duke Of Veramonte CGC CGCA CGCU
- Breed: Harrier
- Name: GCHG Blythmoor Sheez-Beez Tell Me No Tales
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
- Entry: 119
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Gaffle's The Proof Is In The Heir At Kimo
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHP Trout Creek's Written Onna Star RN CGC TKN
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Driftless Master Of Ceremonies
- Breed: Samoyed
- Name: CH Snowater's Precious Sweet Music In My Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Carolyn Herbel
- Entry: 46
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Bonefy's Ruby Tuesday
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Ottercho Haunting Of The Colpach
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Heavenly Markus Promise Of Bravos Heart
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH D.B.F Track Town Trophy Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Judy Webb
- Entry: 149
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Havanese
- Name: GCH Angelheart & Los Feliz As Good As It Gets @ Wysteria
- Breed: Pug
- Name: GCH Chelsea's Hell On High Heals
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 71
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Kumi Kian Material Girl
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Edencrest Equity
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Eric Liebes
- Entry: 100
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Squarecoat Royalty On The Move
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Abiqua Opal CA BCAT
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHB Zandria 'N Tercan's Kiss My Freckles
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHG Limelight's Vaudevillian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Marissa L Clark
- Entry: 2
- Breed: Dogo Argentino
- Name: New World Ethereal
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.