Rolla Missouri Kennel Club Gray Summit, MO 2019-05-03
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 803
Best In Show
- Judge: Charles L. Olvis
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn Prima Ballerina
Reserve Best In Show
- Judge: Charles L. Olvis
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
Junior Showmanship
- Judge: Kathleen Carter
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Jade Rosenkoetter
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Elliot Weiss
- Entry: 269
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Cross The Rubicon Imagination Running Wild
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Kathleen Carter
- Entry: 8
- Class: Open Junior
- Name: Trent Simmons
- Breed: Scottish Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Elliot Weiss
- Entry: 269
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHB Rebel Ridge Blue Moon
Sporting Group
- Judge: Elizababeth Muthard
- Entry: 101
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood's Ivywood All Hallow's Eve
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Rozebottel's Strawberrylicious
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Casey's All Dolled Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Elizabeth Muthard
- Entry: 54
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHS Sidekick's Ice Queen At R-N-B CM
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Highland Rim Sugar Man Of Presidio
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Redgi Prado Vegas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ronald Horn
- Entry: 139
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHS Szumeria's Me Oh Me Oh My
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Karnovanda's Stephen Coldbear
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Ashtrick N Kettlecove Bad Moon Rising
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Elliot Weiss
- Entry: 142
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn Prima Ballerina
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Cross The Rubicon Korbin Bay
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Gabi With Tan Tien Qi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Elizabeth Muthard
- Entry: 149
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch
- Breed: Pug
- Name: GCHP Casa Blanca's The Fighting Irish
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH KBPride Scottish Warrior's The Lion King
- Breed: Pomeranian
- Name: CH Mountain Crest O'Quinn & Canton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 110
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Bulldog
- Name: CH Rocyn's American Hero Of Frontier
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dana Cline
- Entry: 107
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Glasshouse 3C Touch Not The Cat CA HT FDC CGCA
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHB Riverside Orange Delight
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Reata's Lambluv Times Square
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Windmill Run's It's My Party
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.