121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

St. Hubert Kennel Club Brooklyn, CT 2019-05-11

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 694

Best In Show

  • Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Bar-None Some Like It Black

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: 23
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Katelyn Meyers
    • Breed: Rottweiler

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Marge B. Caltharp
  • Entry: 247
    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Fairmount N Speedway's I Shot The Sheriff

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: 23
    • Class: Open Senior
    • Name: Imre Mancini
    • Breed: English Springer Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Marge B. Caltharp
  • Entry: 247
    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCH VonBork's Inspector Gregson

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Judith A. Brown
  • Entry: 99
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Crangold College Almamater

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHB Caldream's Up Over And Out

Hound Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHB Korsakov's Wild Sweet Love At White Sage

      2nd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG Topfield-Sanchu Poppycock

      3rd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHB Lacey's Not My Circus

      4th Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHS Lionlamb's Dark Horse CA

Working Group

  • Judge: Mrs. Judith A. Brown
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Sammantic Querida

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCH Isengard El Diablo

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH WhiteRose Wind Chaser CGC

Terrier Group

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: 52
    • 1st Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Deerhaven Can Buy Love

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Happy Hour Heartbreaker

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: KesLake's Riding In The Front CGC

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: Kalil Cool Cooper The Courageous

Toy Group

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: 96
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: Silk Kiss Of The Dragon Novay Angele

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Foursquare Demand For Proof

      4th Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: Turyanne The Last Tango In Paris

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Bar-None Some Like It Black

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Framke's Amos

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Riverside N Novus Greenfire

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Siimline's Love Legacy Truth

Herding Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Empyrean's Bullseye At CopperRidge

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moon Light Drive

      3rd Place

    • Breed: Bergamasco
    • Name: GCH Alp Angel's Faggia Dell Albera

      4th Place

    • Breed: Puli
    • Name: CH Fuzzy Farm All Things Considered

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.