121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Ventura County Dog Fanciers Association Ventura, CA 2019-05-11

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 708

Best In Show

  • Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHB Querido De La Terre Sauvage

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
  • Entry: 15
    • Class: Master
    • Name: Lily Angeline Bennett
    • Breed: Cirneco dell'Etna

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
  • Entry: ---
    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Neet's Baby Face CCA BCAT RATI

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
  • Entry: 15
    • Class: Master
    • Name: Riley Capton
    • Breed: Russell Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
  • Entry: ---
    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: CH Sierra Champagne A Snowflake Witness Kiss

Sporting Group

  • Judge: Mr. Jerry M. Watson
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHB Seamrog Spitfire

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH KIngslanding's Dream In Pink Mansion

      3rd Place

    • Breed: Nederlandse Kooikerhondjes
    • Name: CH Waterbound Everything Harvey VD Golden Gate

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Vizsla
    • Name: GCH Zoldmail Remek JH

Hound Group

  • Judge: Mrs. Molly Martin
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHB Astarte's Sir Tristan With Pips At Kazor

      2nd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Quiet Creek's Dance With Me

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Pheron's Reboot The Mission

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHB Tudorglen V Brendackel American Beauty MS

Working Group

  • Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: CH Pyrsrus Mister Maverick

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Trinity Cove Gimme Some Of That Mac & Cheese CGC

      3rd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: CH Alcan L.A. Lawman

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHG Showgirl's For Those About To Rock!

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Sally George
  • Entry: 84
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: Balboa Fred Perry

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Hampton Court Broxden What's Sabella S'Pose To Do

      3rd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Seebest Supergirl

      4th Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: CH Bendacht Believe In Magic

Toy Group

  • Judge: Mrs. Madeline Patterson
  • Entry: 80
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHG Kulana's Stand By Me

      2nd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Kalor Chindale Riptide

      3rd Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: GCH Shorepointe's Moonwalker

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH San-Di's Fine Wine

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Kerry Lee
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Le Petit Prince De La Bete

      2nd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Showbiz Graybulls New Girl In Town

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Rinchen's Magical Illusion

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Spotlight Where We Left Off For Amethyst

Herding Group

  • Judge: Mr. Kerry Lee
  • Entry: 158
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHB Querido De La Terre Sauvage

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCH Bon-Clyde's Shoot For The Stars

      3rd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: Abington's 4Pawstimeless Nat Geo

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.