Macon Kennel Club Perry, GA 2019-05-12
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1301
Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Isaby De Terra Blue
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Valerie Dombrowski
- Entry: 18
- Class: Master
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Valerie Dombrowski
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Juliana Palmer
- Breed: French Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Valerie Dombrowski
- Entry: 227
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Silhouette's Spellbound
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Sovran's La Rejouissance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 133
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Westridge One Hail Of A Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 239
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol's Every Little Thing She Does Is Magic CAA
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHS Castleguard Spiritridge Magical Sebec CGCA
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Overlook Lisiji Meant To Bee DN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 154
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Teraz Red Deuce Coupe
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Entry: 221
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Wenrick's N' Palaquins They Call Me Mr. Bates
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHB Bramver's Dramatic
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 156
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Norman B. Kenney
- Entry: 170
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Isaby De Terra Blue
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Briard
- Name: CH Majestique Just My Style
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHG Shalimar & Oakwood Message In A Bottle Renegade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: 1
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.