121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Windham County Kennel Club, Inc. Brooklyn, CT 2019-05-12

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 752

Best In Show

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Bar-None Some Like It Black

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moon Light Drive

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Amanda M. Pough
  • Entry: 21
    • Class: Master
    • Name: Salena McCloud
    • Breed: Boxer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Sandra Walker
  • Entry: 272
    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Ania's Celebrity Profile

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Amanda M. Pough
  • Entry: 21
    • Class: Master
    • Name: Hope Anzalone
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Sandra Walker
  • Entry: 272
    • Breed: Newfoundland
    • Name: CH Nakiska 'N Pouch Cove's Life Is A Cabaret

Sporting Group

  • Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
  • Entry: 129
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Edgewood Insider Information

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: CH Wingmaster Splendid Prince Harry JH

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Ania's Celebrity Profile

Hound Group

  • Judge: Mr. John (Tom) Ward
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Dragonfly Ecco Aries Dangerous Seduction

      3rd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG Topsfield-Sanchu Poppycock

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHB Korsakov's Wild Sweet Love At White Sage

Working Group

  • Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
  • Entry: 158
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Sammantic Querida

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHB Isengard El Diablo

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: CH Cnsand Ardanwood It's Good To Be King

Terrier Group

  • Judge: Mr. John (Tom) Ward
  • Entry: 72
    • 1st Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCH Avalon's Rocket Man @ Rexroth

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: CH Beric Where's Waldo

      3rd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Elsinore Perfect Game

      4th Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: KesLake's Riding In The Front CGC

Toy Group

  • Judge: Mrs. Ruth H. Zimmerman
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Gar-V N Gw's The Amazing Spider-Man

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: Silk Kiss Of The Dragon Novay Angele

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHB Fuzzy Farm Devil In Her Heart

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHB Kellene Backseat Boy

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Jon R. Cole
  • Entry: 96
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Bar-None Some Like It Black

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Framke's Amos

      3rd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Siimline's Love Legacy Truth

      4th Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: CH Whipering Pines Lover Boy

Herding Group

  • Judge: Mr. Thomas W. Coen
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moon Light Drive

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work

      3rd Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH TownHill What's Love Got To Do With It

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.