Blennerhassett Kennel Club, Inc. Marietta, OH 2019-05-18
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 558
Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Victoria Tarr
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 195
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Beauprix Legend Of London
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 195
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
Sporting Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 137
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHG Killary's Grand Getaway CGC
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Thomas Alexander
- Entry: 62
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHG Bayside's As You Wish
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: Grandgables Ms So Girlylicious
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Hunter's Ridge Sunrunner Of Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Thomas Alexander
- Entry: 65
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHB Bravado's Let's Get It On
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHS Tamoora's Kaplan Gozleri
- Breed: Boerboel
- Name: Revelation Cletus CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Cammcastle's Winsome Prodigy V Brimstone
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Thomas Alexander
- Entry: 46
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Yeloman Longvue G'Day Mate
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Blackanimastaffs Little Red Riddinghood
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHP Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jeffrey M. Bazell
- Entry: 88
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen's General Kai Panda
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Beauprix Legend Of London
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Sir Newton
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Dartan Diamonds Are Forever At Viva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 39
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Rhinestone Cowboy CA CGCA TKN
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Peach Hill's Chambord Anthing But A Gentleman
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Scampezzys Wind Blown At Hi Tide
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
- Entry: 118
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Briard
- Name: GCHS Deauville Du Tchibo D'Ebene
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Isaby De Terra Blue
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Bugaboo's And All That Jazz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.