Kokomo Kennel Club Greentown, IN 2019-05-18
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 645
Best In Show
- Judge: Mr. William Sahloff
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. William Sahloff
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
Junior Showmanship
- Judge: Mr. David J. Johnson
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Alaina C. House
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: ---
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Timberwyck The Rock
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. David J. Johnson
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Cassidy L. Hayes
- Breed: Pug
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: ---
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Starlit Donnchada Concealed Weapon
Sporting Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 104
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Poet N' Ultima's Repeat Performance
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Brandilyn's Love On The Rocks
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: CH Whiskeytown Remy Martin XO JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 94
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Whippet
- Name: CH Kamada Welcome To My World
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 118
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Cypress Bay's Deal Me In At Darbydale
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Vondura's North By Northwest
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Dreamekatcher Kasaan's Ketch T' Fortune
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Divine Acres I've Arrived At Regent
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 55
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Brownstone's Supermarine Spitfire
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Timberwyck The Rock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 109
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHS Foxmore Playin Hard To Get
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Ouachitah One Life To Live
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 65
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Penhurst Ace In The Hole
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Hopecrest's Hunka Burnin' Love
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH Rexann's Renaissance
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Victoria M. Jordan
- Entry: 94
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Power Play
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHG Stonebrook Never Say Never To Tramperus
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Legacy's Freestyle
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Nancy Smith Hafner
- Entry: 2
- Breed: Barbet
- Name: Celeste Biscay's Lapis Lazuli
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.