Beaumont Kennel Club, Inc. Houston, TX 2014-07-19
Posted by: Sydney Good
Total Entry: 2346
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
Junior Showmanship
- Judge: Larry Chu
- Entry: 41
- Class: ---
- Name: Lauren Weber
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Clay Coady
- Entry: 388
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Aerden's Free Fallin' With Honeygait
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Maximus Latin Coolstar's 2nd Edition
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Helen Winski Stein
- Entry: 255
- Breed: Saluki
- Name: CH Appalachia's Allamyrra Hajji
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH Farao Anubis Inferno RN SC
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M&MS Fear The Beard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Raquel Welch Of Malabo APD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: James Reynolds
- Entry: 371
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Willow Ridges Risky Business
- Breed: Boxer
- Name: CH Cherkei's Dick Tracey
- Breed: Akita
- Name: GCH Stardust's See You At The Show RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Lynne Myall
- Entry: 308
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Tullybloom's Classified Credentials
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH First Class Willow Wind The Phoenix
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCH Glentom Seeking Fame And Fortune
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kelwyn's GM Freestyle Flyer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 303
- Breed: Maltese
- Name: CH Scruffy's-Validian Busy Buzzing Around
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Forestcreek Louisiana Lagniappe
- Breed: Pug
- Name: GCH Winsome-Nirvana-Blaque Triple Play
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma's Promise Key-Per
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 253
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH R-Lee Sparkle Plenty
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Dowats The Gladiator
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Bonchien Bee-Utiful Ba-Bee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Arley D. Hussin
- Entry: 325
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Bugaboo's Picture Perfect
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: Wise Choice Lonesome Doves Augustus CGC
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Wonderland's Force Of Nature
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Telltail Coco Posh
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Helen Winski Stein
- Entry: 15
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Barbidou V Tum Tums Vriendjes CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.