Ladies' Dog Club, Inc. Wrentham, MA 2019-06-01
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1250
Best In Show
- Judge: Mrs. Betty- Anne Stenmark
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Betty- Anne Stenmark
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 25
- Class: Master
- Name: Salena McCloud
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gayle M. Denman
- Entry: 447
- Breed: Border Terrier
- Name: CH Giles Hill Tammie Norrie
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 25
- Class: Master
- Name: Katelyn Meyers
- Breed: Longhaired Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Gayle M. Denman
- Entry: 447
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Cressida Noteworthy
Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 332
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Seasyde Play Misty For Me With Chesterhope
- Breed: Spinone Italiano
- Name: GCHS Busy B's Quitara JH
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Fenwald's Golden Bunny Love Potion
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 112
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Dark Moon's Black Tri Affair
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Lionlamb's Dark Horse CA
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHB Blackdales Wrecking Ball SW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Garry K. Newton
- Entry: 238
- Breed: Samoyed
- Name: CH Skilo Bear's Lady Annabella
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHB Kodiak Acres The Stars Are Aliigned At Tempest
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Marinella's Smooth Criminal At Ark Angel
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Pyrless & Ashbey She's All That!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Lorraine W. Bisso
- Entry: 142
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHG Crescent V Emerick V Raynaire Set Fire To The Rain
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Irvonhill Voignier
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: M Allen L. Odom
- Entry: 99
- Breed: Pug
- Name: GCHG Valentia's Chasing Waterfalls
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's One In A Minion
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Picacadil's Dream A Little Dream Of Me RE CGC
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Seagryphs Extra Urchin Olive Oil
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael A. Canalizo
- Entry: 147
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Barone's N Neenee's Lady Martha Louise
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Athena Hypnotic
- Breed: Boston Terrier
- Name: Caramuru Let It Bee
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Lyrac's Hot & Spicy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Barbara A. Pessina
- Entry: 172
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Townhill A Kiss To Build A Dream On
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHB Tri-Star Hroi Hottur Roy FDC NAP
- Breed: Puli
- Name: GCH Fuzzy Farm All Things Considered
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.