Toledo Kennel Club, Inc. Maumee, OH 2019-06-02
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 754
Best In Show
- Judge: Mr. James A. Moses
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James A. Moses
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne R. Palmer
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Emma Stanchina
- Breed: Schipperke
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne R. Palmer
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Nora Coddinngton
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 150
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHS Maritime Job Is Done Walk Away
- Breed: Pointer
- Name: GCHB Oncore MyKyna Heisman Run
- Breed: English Setter
- Name: GCH Kaska's Blue Jeans
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: Legacy's Let's Dive In
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Shelley S Hennessy
- Entry: 83
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell
- Breed: Borzoi
- Name: Rivervue Gimme Some Lovin
- Breed: Whippet
- Name: GCHG DC Kalina Ableaim Hats And Fashions CD MC LCX DS AM TKI
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Diane Anderson
- Entry: 201
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Adesa's Best In Snow CGC TKI FDC
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Darbydale's This Is How We Roll
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCH Oakridge Brown Eyed Girl
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Crystal Fountain JP Silver Fox
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Elliott B. Weiss
- Entry: 39
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: Connell's Roaring Thru Irish Hills
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Evenstar Midnight Legacy
- Breed: White Bull Terrier
- Name: Buldor Powerplay At Foxairn
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHB Abberann Black Velvet Band By Galore
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Shelley S Hennessy
- Entry: 80
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee's Endless Love
- Breed: Pug
- Name: GCHB Wright's Bumble Bee
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Edward Wild
- Entry: 54
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH White Acres Ambrier Don't Worry Be Happy
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Sprookje N Sherwood Special Blendz
- Breed: Bulldog
- Name: CH S&D Bulls Maui Of My Heart
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Zdars N Siobahn What Ever It Takes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Shelley S Hennessy
- Entry: 126
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Phoenix Rising
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Shadomoons The Competitive Edge RN CA
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Skye Blue's Rock & Roll All Night
- Breed: Border Collie
- Name: CH Sporting Fields High Flying Adored
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.