Calcasieu Kennel Club, Inc. Lake Charles, LA 2019-06-06
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 728
Best In Show
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Rachel DeSantos
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 148
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo BN RN CA BCAT RATN CGCA CGCU TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Logan Yankowski
- Breed: Great Dane
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 148
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah
Sporting Group
- Judge: Mrs. Paula Nykiel
- Entry: 154
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHP Hollyhunt Not By Chance
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's Razzle Dazzle
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Emmawood's Changes In Latitudes
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS Tamburlaine 'N Sherlane Trick or Treat
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 79
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG J-Walk's Pink Diamond SW
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Belisarius JP CI My Big Boy
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Juba Lee's Comin Better Hide Your Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John P, Wade
- Entry: 141
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Magicwinds River Of Dreams TT CGC
- Breed: Boerboel
- Name: GCHB Fuller's Simply Irresistible FDC CA RATO DJ DNA CGCA CGCU TKP
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Ursula Del Vezuvia Mastino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Daniel W Dowling
- Entry: 46
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Arbroath's Pride
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Kelwyn's High Society
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Pegfield Tintern Tiggy-Winkle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 117
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Kaylen Generai Kai Panda
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Entry: 77
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH High Ridge He's So Full of Himself
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHP Frerose Good Time Charlie
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Majesty Legaxy Asia's Crown Jewel
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P, Wade
- Entry: 98
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis 'Hermes V Kenlyn
- Breed: Puli
- Name: GCH Piroskai The Woodlands TX At Pajkos CGC NAP NJP
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: CH Harmony's Say No To This
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.