Putnam Kennel Club, Inc. Stormville, NY 2014-07-19
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 575
Best In Show
- Judge: Douglas R. Holloway Jr.
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
Reserve Best In Show
- Judge: Douglas R. Holloway Jr.
- Breed: Brittany
- Name: GCH Millette's Sweet Memories OA OAJ NF NAAP NJP
Junior Showmanship
- Judge: Marianne Claflin
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Sophia Rogers
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 167
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Gale Young
- Entry: 93
- Breed: Brittany
- Name: GCH Millette's Sweet Memories OA OAJ NF NAAP NJP
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Cerise Celtic Thunder
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Flatlanders Mirage Of Buck Hollow JH
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: Poole Ide Last Dance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge:
- Entry: 100
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Raynbo's Run F
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream
- Breed: Basenji
- Name: GCH Akuaba N Eldorado Betcha By Golly Wow!
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Elmo's Dreamboy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Linda Berberich
- Entry: 103
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Boxer
- Name: GCH Shadigee's Sequel To Legends
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Tempest Lights The Way
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Marben's Ruffian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Sue Goldberg
- Entry: 59
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Trugrip Summer Dayz
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Monamour JP Energy oF kISS
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Class Act By Hallsblu
- Breed: Border Terrier
- Name: CH McHenry's Zero To Sixty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 76
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Samsh JP Beauty & Beat
- Breed: Pug
- Name: GCH Pine Cone's Green Mountain Boy
- Breed: Papillon
- Name: GCH Wildfire On The Edge
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Betsy Dale
- Entry: 54
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Diva's Bastille My Heart
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Surrey Cherry Garcia
- Breed: Schipperke
- Name: GCH De Lamer Point Break
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Kennedy's Poetic Justice F
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Nancy Bodine
- Entry: 56
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Valubal Fitch Blake
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Tim Was Had By All
- Breed: Rough Collie
- Name: CH Tartanside Savoir Fare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Rita Holloway
- Entry: 4
- Breed: Pumi
- Name: Kaffogo Agyag
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.