121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Greenwich Kennel Club Norwalk, CT 2019-06-08

Posted by: Patricia Proctor

Total Entry: 1054

Best In Show

  • Judge: Ms. Helene Nietsch
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHB Bar-None Some Like It Black

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Helene Nietsch
    • Breed: Basenji
    • Name: GCHB Dark Moon's Black Tri Affair

Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Ms. Nikki Riggsbee
  • Entry: 249
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette

      2nd Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Heywire N Deep Harbor Love that Dirty Water

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: CH Chesabar's What You Do In Between

      4th Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Fenwald's Golden Bunny Love Potion

Hound Group

  • Judge: Ms. Sharon R. Lyons
  • Entry: 108
    • 1st Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHB Dark Moon's Black Tri Affair

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: CH Dragonfly Ecco Aries Wild Ryde

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Sto Alberto's Angel In Bluejeans At Starline

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCH Saranan's Child Of The Wind With Cranston Hill

Working Group

  • Judge: Ms. Nikki Riggsbee
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      2nd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: CH Swiss Run's At The End Of the Line With Palisades

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Snowhaven's Kilya Empowers Amity

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: CH C-Lion Hey, Good Lookin'!

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Karen C. Wilson
  • Entry: 120
    • 1st Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHS Crescent V Raynaire V Emerick's Triple Crown

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHP Woburn Barbary Iron Man

      3rd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Swirling Kilts Dathull Nathan At Jonelle

      4th Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: CH Country Girl Kiss Me Lola

Toy Group

  • Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHB Casa Blanca's I Pick Blake At Castlerock

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's One In A Minion

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: Maplewood's I Want You To Want Me

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Marie Ann Falconer
  • Entry: 86
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHB Bar-None Some Like It Black

      2nd Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCH Just Incredible Burberry London

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Delmist & Tara's Marbeelous Martin

      4th Place

    • Breed: Lowchen
    • Name: Gingery's Diarra Bousso Bally

Herding Group

  • Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
  • Entry: 163
    • 1st Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Rosmoor Afterglow

      2nd Place

    • Breed: Bergamasco
    • Name: GCH Herdabout Greta Dell'Albera

      3rd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Moon Light Drive

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Brogan Bright Light

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.