Mount Pleasant Michigan Kennel Club Midland, MI 2019-06-08
Posted by: Gina Wieser
Total Entry: 539
Best In Show
- Judge: Col Joe B.Purkhiser
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
Reserve Best In Show
- Judge: Col Joe B.Purkhiser
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Bugaboo's And All That Jazz
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Brooke Aimar
- Entry: 9
- Class: Master
- Name: Riley Dean
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James Reynolds
- Entry: 183
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Brooke Aimar
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Cheyanne Mellen
- Breed: Portuguese Water Dog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James Reynolds
- Entry: 183
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Bear N Mind's All Systems Are Go From MTN-to-SEA
Sporting Group
- Judge: Peter Gaeta
- Entry: 62
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHG Majestic Sweet Apple Keeping The Dream Alive
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Poet N' Ultima's Repeat Performance
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mark Houston-McMillan
- Entry: 68
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Otterhound
- Name: GCHB Conestoga Aberdeen's Addicted To Love
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Whippet
- Name: CH Winstar & Wyndham's Black Caviar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Entry: 99
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Jaberwork's I've Got You My Pretty
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennu Zver CGCU
- Breed: Akita
- Name: GCHG Okami's Consider It Done RN CGCA CGCU TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Col Joe B. Purkhiser
- Entry: 36
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Steele Force With Tenn Penn
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Casal Thaulero Ironwood Casa Vanni
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Temora Blackrange Welcome To The Dark Side
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Murrel Purkhiser
- Entry: 80
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG KBPride Dawn With Field Lane Elliott
- Breed: Maltese
- Name: Rolling Glenns Mimosa
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Murrel Purkhiser
- Entry: 56
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHP Encore's Once Upon A Dream
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Keenorth She's Hot N Spicy
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG Matisse Razzmatazz
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: James Reynolds
- Entry: 93
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Bugaboo's And All That Jazz
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Power Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.