121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Wheaton Kennel Club Wheaton, IL 2019-06-09

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 652

Best In Show

  • Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHB Sandbar's Hardcore Hank JH

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHS Pinnacle Kentucky Bourbon

Junior Showmanship

  • Judge: Miss Carissa A. Boettcher
  • Entry: 18
    • Class: Master
    • Name: Mikala Seymour
    • Breed: Saint Bernard

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Miss Carissa A. Boettcher
  • Entry: 18
    • Class: Open Junior
    • Name: Evan Catterson
    • Breed: Brussels Griffon

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Ms. Joyce A. Vanek
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHB Sandbar's Hardcore Hank JH

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHS Star Flight Frankly My Dear RN CGC

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHS CrownRoyal's Dirtea Marteani

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Flying Nico De Himmelstein

Hound Group

  • Judge: Ms. Pamela S. Lambie
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHS Pinnacle Kentucky Bourbon

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Aga Djari's Fifth Dimension Of Sura

      3rd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Hunderbar Hundeleben Druid's Fluid SL

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit

Working Group

  • Judge: Ms. F. Susan Godek
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHB Deladore's Picture Perfect Bada Bing Bada Boom

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Pyrless Avalyn Du Jardin

      3rd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG T And T's GMJ's The Inimitable Doc Holliday

      4th Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT

Terrier Group

  • Judge: Ms. Lee Whittier
  • Entry: 41
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Wynot Let It Be

      2nd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Blaesing Sharob's Divine Dynasty

      3rd Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: CH First Class Delaine Merino

      4th Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Gingerblu Uh Uh Ooh Keepn A Secret

Toy Group

  • Judge: Mr. Zell Von Pohlman
  • Entry: 120
    • 1st Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHB New Years Somerset Single Barrel Batch

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Hill Country's Puttin' On The Ritz

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Wingssong This Could Be Love

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: CH Touche's Something Wicked This Way Comes

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Zell Von Pohlman
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB KJ's What About Bob

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHB Fierce's Mission Critical For TX Star

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Owyhee's The Labyrinth At Daydream

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: Barnstorm Wicked Mean And Nasty By Dzine

Herding Group

  • Judge: Ms. F. Susan Godek
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Windmill Run's It's My Party

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHB Highcroft St. Germaine Wildfire

      4th Place

    • Breed: Icelandic Sheepdog
    • Name: Havi Aus Vinkona

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.