121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Starved Rock Kennel Club Grayslake, IL 2019-06-12

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 1024

Best In Show

  • Judge: Ms. Debra Thornton
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Debra Thornton
    • Breed: English Setter
    • Name: GCHG Winchester's Made My Day

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 30
    • Class: Master
    • Name: Alaina C. House
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Manuel Queijeiro
  • Entry: ---
    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: CH Kingsmere Got You Talking At Willaby

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 30
    • Class: Open Senior
    • Name: Cassidy L. Hayes
    • Breed: Pug

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Manuel Queijeiro
  • Entry: ---
    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    • Name: GCHB Brynwoods Have A Field Day

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Betty- Anne Stenmark
  • Entry: 200
    • 1st Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHG Winchester's Made My Day

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Evergreen Set Fire To The Rain

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Captivate's Last Chance At The OK Corral

Hound Group

  • Judge: Mr. Robert E. Hutton
  • Entry: 145
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Agha Djari's Fifth Dimension Of Sura

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: CH Jomara's Mystic Heart Of Gold

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit

Working Group

  • Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
  • Entry: 193
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHS Rummer Run And Maximus Commander In Chief

      2nd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHB Aria De Kabluna

      3rd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Szumeria's Magic Marker

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Protocol's I Came I Saw I Sparkled

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 170
    • 1st Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCH Yeloman Longvue G'Day Mate

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH Whiskeybae Haslemere Habanera

      3rd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Steele Force With Tenn Penn

      4th Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Temora Steal My Heart CA TKN

Toy Group

  • Judge: Mr. Elliott B. Weiss
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHB Wingssong This Could Be Love

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH I Am Iron Man Of Golden Sky Korea

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Casa Blanca's The Fighting Irish

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. Albert P. Bianchi
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Diamond Gold Majesu Pisko Bulls

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Dawin Steal My Heart

      3rd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHS Anana's Frozen Tundra CGC

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHB Double D Fast And Furious V Hedgebrook

Herding Group

  • Judge: Mr. John P. Wade
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Bayberry Thru The Looking Glass At Empyrean

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Kenlyn Marquis' Color Me Bad Lockenhaus

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: CH Legacy's Freestyle

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHB Bugaboo's And All That Jazz

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.