Lost Coast Kennel Club of California Ferndale, CA 2019-07-05
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 439
Best In Show
- Judge: Mr. Lewis W. Bayne
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Lewis W. Bayne
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydales Xecutive Decision
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard H. Mullen
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Mackney
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen Day
- Entry: 163
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard H. Mullen
- Entry: 7
- Class: Open Senior
- Name: Gillian Campbell
- Breed: Boston Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Karen Day
- Entry: 163
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Boys Will Be Boys PT NAP NJP
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 42
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Winchester's Made My Day
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Millette's Game Player
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Firle Oak More Than Ready
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHB Lomapoint She Does It for Money
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
- Entry: 74
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHG Rivercity Man Of Steel
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHG Khaleesi's Drogon Of The Seven Kingdoms
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Xplorers Doi Inthanan
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Gallilea Of Camelot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 94
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Oceano Darbydales Xecutive Decision
- Breed: Anatolian Shepherd Dog
- Name: GCHS Timaru Tallulah
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CH Topnotch Papai Bonito
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Rena'ssance Total Eclipse Of The Heart CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 34
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCHS Bullseye Oliver Orion
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Regency's Play To Win
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHP Noble's Random Reaction At Toria
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Random Regatta
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs.Karen Day
- Entry: 80
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHB Solino's She Is The One
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Sidels Feisty Francesca
- Breed: Pug
- Name: GCHS Kirby's Tazo
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Griffin Jp Mary
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Entry: 31
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Skyline Summerwind Order In The Court
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Reveries Windswept Fighting Irish
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Marjonlie Savicah Shamardal
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH MTS Aukai Iconic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 59
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHB Vittetoes Kolatari Keilirsson
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHS Neo Of Brunswick CGC RN TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Not Offered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.