121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Trinity Valley Kennel Club Dallas, TX 2019-07-07

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 1781

Best In Show

  • Judge: Mr. Edmund Dziuk
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Edmund Dziuk
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Coventry Good Vibrations

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Glen Lajeski
  • Entry: 33
    • Class: Master
    • Name: Lian Chase
    • Breed: Black Russian Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Glen Lajeski
  • Entry: 32
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Sydney Wills
    • Breed: Smooth Haired Dachshund

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Ms. Sharol Candace Way
  • Entry: 264
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHP Silhouette's Spellbound

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Foxwoods Ivywood All Hallows Eve

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHG Silverlakes There's No Business Like Show Busin

      4th Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHS Saranac Tipsy Laird

Hound Group

  • Judge: Mr. Allen l
  • Entry: 272
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHG Juba Lee's Comin Better Hide Your Heart CD

      3rd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHS M & M's Calamity Jane

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCH Granvalero's Shining Star SL

Working Group

  • Judge: Mrs. Jacqueline M. Rayner
  • Entry: 247
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Protocol's I Came I Saw I Sparkled

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Sonnenschein Yanna Maria

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Rivergroves Cloudy Bay

Terrier Group

  • Judge: Ms. Beth Sweigart
  • Entry: 195
    • 1st Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHS Alpine's LBK Living On The Road TKN RATI DS CGC

      2nd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Pegfield Tintern Tiggy-Winkle

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera

      4th Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: CH Menusha's Pancho Villa

Toy Group

  • Judge: Mr. James G. Reynolds
  • Entry: 291
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Tamarin Tattoo

      2nd Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Southdown Ready Set Reign

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo

      4th Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCH Wang's Taxi Taxi Bobby D

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Jeffery M. Bazell
  • Entry: 251
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHP Majesty's Legaxy Another Easy Masterpice

      2nd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHS Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes

      3rd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Sashellie Sundancer Rhapsody's What About Bob

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Primah-Shilo Ke-Tu's Mirror Image At Urban Venture

Herding Group

  • Judge: Mr. Kenneth L. Rayner, Jr.
  • Entry: 246
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Coventry Good Vibrations

      2nd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Quiche's Power Play

      4th Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCH Montague De La Vie En Rose At BWK

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Edmund Dziuk
  • Entry: 15
    • Breed: Biewer Terrier
    • Name: Qla De Gras Very Wonderful Wins


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.