Green Mountain Dog Club, Inc. Tunbridge, VT 2019-07-13
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 773
Best In Show
- Judge: Ms.NikkiRiggsbee
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN
Reserve Best In Show
- Judge: Ms.NikkiRiggsbee
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendale's Barefoot Bandit
Junior Showmanship
- Judge: Dr.JoanEversole
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Julia Green
- Breed: Field Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms.GraceM.Fritz
- Entry: 260
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Angelheart N Adorabeull's Moose On The Loose
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr.JoanEversole
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Isabella Eaton
- Breed: Finnish Lapphund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms.GraceM.Fritz
- Entry: 260
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH KesLake's Riding In The Front CGC
Sporting Group
- Judge: Mr.DanaP.Cline
- Entry: 186
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: CH Poole's Ide Lila Beaufield RN
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Heywire N Deep harbor Love That Dirty Water JH CD AX OAJ NF
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Fenwald's Golden Bunny Love Potion
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Rollickin' Roclyn Dream Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms.BonnieLinnellClarke
- Entry: 78
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Mountain Lake Dulce's Monkey Biz
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainne Of Eagle
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Waterford
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr.RobertL.Vandiver
- Entry: 146
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN
- Breed: Akita
- Name: GCH Sapphire's Affirmed At Solevita
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Cammcastle's The One And Only General Of Valor
- Breed: Samoyed
- Name: GCHP Pebbles' Run Prince Louis With Sammantic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms.GraceM.Fritz
- Entry: 64
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn Prima Ballerina
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Saredon This Is England
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Lament For Owen Roe
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Beauideal Bombay Sapphire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms.BonnieLinnellClarke
- Entry: 84
- Breed: Pug
- Name: GCHP Hill Country Puttin'On The Ritz
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH KBPride Scottish Warrior's The Lion King
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rodells All About Burt
- Breed: Pomeranian
- Name: CH FoxworthForeverInBlueJeans
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms.GraceM.Fritz
- Entry: 80
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Bar-None Some Like It Black
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Windrift's Eye Eye Eliott
- Breed: French Bulldog
- Name: CH RedMapleForSchittsAndGiggles
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr.DanaP.Cline
- Entry: 107
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Dunhill Thunderbolt
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCHB Tri-Star Hroi Hottur Roy FDC NAP
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Empyrean Bullseye At CopperRidge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.