Twin Brooks Kennel Club, Inc. Morristown, NJ 2019-07-14
Posted by: James Mitchell
Total Entry: 822
Best In Show
- Judge: Joan Goldstein
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Crown Jewel Valentina Of Majenkir CA
Reserve Best In Show
- Judge: Joan Goldstein
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Pamela Waldron
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Imre Mancini
- Breed: English Springer Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Pamela Waldron
- Entry: ---
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Gaudeamus X Greycastle Sudden Impact
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Pamela Waldron
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Kathryn Markey
- Breed: Dalmatian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Pamela Waldron
- Entry: ---
- Breed: Norwich Terrier
- Name: Fly'n High To Be Perfectly Frank At Morning Fiel
Sporting Group
- Judge: Terry Stacy
- Entry: 227
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHG Ania's Celebrity Profile
- Breed: Pointer
- Name: GCH Marjetta Sweet Annie
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette
- Breed: Brittany
- Name: GCHB Dream Hi's RSVP Whooz In JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Cathy Daugherty
- Entry: 145
- Breed: Borzoi
- Name: GCHS Crown Jewel Valentina Of Majenkir CA
- Breed: Basenji
- Name: GCHP Relic's Big Bang Theory Of Dagoba
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHP Topsfield Sanchu Poppycock
- Breed: Greyhound
- Name: GCHB Ina's Fashion Divine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: W..Terry Stacy
- Entry: 145
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Holly Woods Vengeance N Seven Days
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Hi-Tech Champagne Crystal Rose
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Jan Ritchie Gladstone
- Entry: 121
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Kilgawny Katie Gamgee
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCH Clover's Uptown Girl
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: Mishelin's Fly Me To The Moon V Portica
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Zell Von Pohlman
- Entry: 151
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Beauprix Legend Of London
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Milbu Smarty
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB Gar-V NGW'S The Amazing Sider Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jacqueline L. Stacy
- Entry: 137
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Vogelflight's Honorairee
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Cespa's Steal The Spotlight
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHP Loredo's Purple Rain
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Delamer Salt Heir
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jacqueline M. Rayner
- Entry: 162
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Moonlight Drive
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Briard
- Name: GCH One By One Zlota At Charson
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Avatar Bayshore Now You See Me HT RN CGCA DJ ACT2TKP NAJ CA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Cathy Daugherty
- Entry: 2
- Breed: Biewer Terrier
- Name: Potijohn's Puppy Love Everlasting Rose
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.