Marshfield Area Kennel Club Marshfield, WI 2019-07-20
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 565
Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David Bolus
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Pat M. Jenkins
- Entry: 14
- Class: Master
- Name: Erin Turman
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 197
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS Oakbrook's Moves Like Jagger CA HIC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Pat M. Jenkins
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Delaney Holzem
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 197
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH San Jo Rock Steady At Kokuryuu CA BCAT
Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 141
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Whiskeytown Stonehenge Riding Shotgun JH
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Sandbars Hardcore Hank MH
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 43
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Highland Rim Sugar Man Of Presidio
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Upper Mountain Lambeau Leap At Devlynn
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Gwencalon's Aurora Borealis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 103
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Szumeria's Magic Marker
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHB Marshview Whale Of A Good Time RN NA NAJ CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 31
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Temora Steel My Heart
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Haznow's Take A Flying Leap
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: Diamond's Of Forest Scene JP
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHB Jadores Stanley Cup Toews At Raelyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 83
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pekehuis Shazam
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Heartland's Rip In Time
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Rejoyce's Little Miracle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 47
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's Take Me Away
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Dore's Starry Night
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH San Jo Rock Steady At Kokuryuu CA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 60
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Ninebark's Boldly Go
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Sterling Shine The Light
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Marcato's Fire Lake PT
- Breed: Berger Picard
- Name: GCH Eclipse Turning Sexy Up To Ten
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.