Marshfield Area Kennel Club Marshfield, WI 2019-07-21
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 559
Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Temora Steal My Heart
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Delaney Holzem
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 197
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Luck Of The Draw
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 14
- Class: Novice Intermediate
- Name: Lilli Schmoll
- Breed: Papillon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 197
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHS Annana's Rhinestone Cowboy CA CGCA
Sporting Group
- Judge: Mr. Gordon William Hayburn
- Entry: 143
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHS Whiskeytown Stonehenge Riding Shotgun JH
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHG Hotchkiss Amberlove Back To Nature
- Breed: Irish Red and White Setter
- Name: GCHG Killary's Grand Getaway CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 45
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Highland Rim Sugar Man Of Presidio
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Upper Mountain Lambeau Leap At Devlynn
- Breed: Otterhound
- Name: GCHS Ironquest's C You're A Fine Girl
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHB Gwencalon's Aurora Borealis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 99
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Sammantic Speed Of Life
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Divine Acres I've Arrived At Regent
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Abodie's Chasing Fireflies
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Anne Savory Bolus
- Entry: 30
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Temora Steel My Heart
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Haznow's Take A Flying Leap JE
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Laroh's Wyoming Delight
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: Diamond's Of Forest Scene JP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 82
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pekehuis Shazam
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG KBPride Dawn With Field Lane Elliott
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Rejoyce's Little Miracle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 46
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHG Belle Creek's Take Me Away
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Morninglow's New York Man
- Breed: Shiba Inu
- Name: CH San Jo Rock Steady At Kokuryuu CA BCAT
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Dore's Starry Night
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 57
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Sterling Shine The Light
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Lk Michigan RU Ready To Rumble CGC TKN RN ACT1
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick Sweet Baby James
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Carowynd Maximillian At Dunhill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.