Nita Nee Kennel Club, Inc. Centre Hall, PA 2019-07-21
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 510
Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Avatar Bayshore Now You See Me PT RN CGCA DJ ACT2 TKP OA OAJ NF CA BCAT
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Denise Williams
- Breed: Longhaired Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Ryan Roberts
- Breed: Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 149
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHS NicholCity Revere
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: CH Fanfare's Take Your Mark BN Rn CGC
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Lunn's Xtraordinare' Of Marlyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 58
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Dun Myrica Grainns Of Eagle
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Rollin' On Five Mile River
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH EJ's Fancied Up Solo Pup WW CA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 58
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Linseyleigh's Thunderstruck
- Breed: Samoyed
- Name: GCH White Eagles Born To Fly
- Breed: Boxer
- Name: GCH Pure Pride's Dos Equis Amber
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Rockmere's Semper Fidelis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 47
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Yeloman Longvue G'Day Mate
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Lamz A Song Of Ice & Fire At Silverwood
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: CH Rosemont's High Society's Haven
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 47
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Smash JP Copenhagan
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Beauprix Legend Of London
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: Circle W & Desara's Unstoppable
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Milbu Smarty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 46
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Kofuku Tamara Failte Gu Clann Domhnall
- Breed: Bulldog
- Name: CH Low Rider Ima One Cool Dude
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Hifi's Krislyn Fiasco ,TKN CA CGC FDC
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Crajo's Poster Boy At Spicewood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 84
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Avatar Bayshore Now You See Me PT RN CGCA DJ ACT2 TKP OA OAJ NF CA BCAT
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Isaby De Terra Blue
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Mysharas Amercian Dream
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Maja Kaleef Renegades Isbella Roo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.