Dan Emmett Kennel Club Marion, OH 2019-07-26
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 661
Best In Show
- Judge: Mrs. Murrel Purkhiser
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Murrel Purkhiser
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Spookje N Sherwood Special Blendz
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Hadley Ramirez Geroge
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Col. Joe B. Purkhiser
- Entry: 232
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Kendra Williams
- Breed: Pharaoh Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Col. Joe B. Purkhiser
- Entry: 232
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHB Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N Xin Jin
Sporting Group
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 82
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHS Gonegos Wrong Way Ticket
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Granaio Dei Malatesta Negroni Sbagliato
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 74
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH CJ's Rollin' On Five Mile River
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Enchantress
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hajji's Dancing In The Moon Light JC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Taji Better Man Mazshalna
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Col. Joe B. Purkhiser
- Entry: 129
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Eastwinds Float Like A Butterfly Sting Like A Bee CGCA
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Pengwen's Southerwind Trojan War Triumph CD GN RA NA CGCA TKI
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHP Elba's Aristo Presto CGCA RN BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Gloria Geringer
- Entry: 60
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Skyehigh's James Bay
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS High Pointe Earth Angel
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHG Irresistibull's I'm On Fire With Ambition CGC TKN
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Simply Sassy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs.Gloria Geringer
- Entry: 96
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Karma Hekan Mini Cooper
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Springwood's There Is No Try
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Guerin Voice Of The Irish
- Breed: Italian Greyhound
- Name: Kashmir's Rising Sun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Col. Joe B. Purkhiser
- Entry: 44
- Breed: Keeshond
- Name: GCHP Sprookje N Sherwood Special Blendz
- Breed: Schipperke
- Name: CH Mardecks Iridessa
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: Timoria's Southern Belle
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Hopecrest's Hunka Burnin' Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 150
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Breal-Jogra's Isabella CGC
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHP Pleasant Hill Avram Of Carters Creek CA
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: CH Espen De Bruine Buck
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Isaby De Terra Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.