Hurricane Ridge Kennel Club of Washington, Inc. Sequim, WA 2019-07-27
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 519
Best In Show
- Judge: Mr. D. Bruce Fraser
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Protocol's To Victor Go The Spoils CAA
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. D. Bruce Fraser
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Laura Bussard
- Breed: Rhodesian Ridgeback
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Delores Burkhoder
- Entry: 207
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Jeannette Mueller
- Breed: Flat-Coated Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Delores Burkhoder
- Entry: 207
- Breed: Papillon
- Name: GCH Belle Vie Just You Wait
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 108
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Windy Hill God Of Fire RN JH CGC DS
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHP Mi Jean's You Mad Bro?
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Black River's Give Them Something To Talk About
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Aria's Chance Of A Lifetime
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 58
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHG NCM's Gold Digger SC BCAT
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Kushiel's To Solace My Heart SC
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Rainier's Fame And Fashion Of Endeavor
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Mt Sleepy Hollow September In The Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 104
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Protocol's To Victor Go The Spoils CAA
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crivitz Humphrey Bogart Von Diable
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Russian Bears Play It Again Sam For Old Times Sake RN
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS B And K Paradise El Patron
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 46
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHS Keadeen's Sir Emmet Mingus Glas CA BCAT RATM
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCHS River Ridge's When Dreams Take Flight
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Scotch Broom Colum Macniall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Delores Burkhoder
- Entry: 82
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHG Touche's Espionage
- Breed: Papillon
- Name: GCH Belle Vie Just You Wait
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Dee Little How You Doin
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Mavrik Tawny Mist Bohemia Xantia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Delores Burkhoder
- Entry: 59
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Broken Rds Can We Talk At Prunehill CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHP Dv9K9's Talvi Lahja
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Merryell Grand Slam
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Judith A. Brown
- Entry: 62
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Beauceron
- Name: GCHP Maitrise Du Chateau Rocher CGCA TT RATN TKA CA RN CGCU
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Squarecoat Royalty On The Move
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Timmen's Halla V Bedkar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. D. Bruce Fraser
- Entry: 1
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Dynamo Crimson Legend
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.