Cook Inlet Kennel Club Palmer, AK 2019-07-28
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 480
Best In Show
- Judge: Ms. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Double Dutch Raised On Rock 'N Roll
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Sulie Greendale-Paveza
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sunward Centurion
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Carson Hayes
- Breed: Siberian Husky
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 194
- Breed: Boxer
- Name: GCH Cadance N' Marburl's Rangeman CGC TKN ACT2
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 26
- Class: Open Junior
- Name: Chloe E Hunt
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 194
- Breed: Bulldog
- Name: CH The Last Frontiet Frankly My Dear
Sporting Group
- Judge: Mrs. Danielle M. Brown
- Entry: 65
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Double Dutch Raised On Rock 'N Roll
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Artic Sun's Hot Pursuit
- Breed: Pointer
- Name: Dynasty Seasyde Beauty Isa Bithrite
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: Scotian Greensleeves Arctic Lady Love SH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Susan M. Carr
- Entry: 56
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHG Sunward Centurion
- Breed: Borzoi
- Name: Paragon Zabava Hard Headed Woman
- Breed: Whippet
- Name: Lonestar's Chasin The Northern Lights
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Riverwind Stole M'Heart SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 101
- Breed: Samoyed
- Name: White Shadow's Silver Lining
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Asayacres Unforgettable
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Starfield's Lady Serenity V Foxfire
- Breed: Newfoundland
- Name: Macao De La Terra Aux Loups
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 39
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: CH Palancar's Stirling O'Hanluan Of Krisma
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Roman
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHG Sagacity's Mystify Me
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Cairnloch's Shock And Awe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 51
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCH Karisma The Boys Are Back In Town
- Breed: Chinese Crested
- Name: Lalasa N Zhens Comin In Hot
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHB Xeralane's Just Like That
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Something Wicked This Way Comes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 70
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Shut Up And Kiss Me Dell'Alberico At Xeralane
- Breed: Keeshond
- Name: CH Allante Polar Star First On Front Street
- Breed: French Bulldog
- Name: Dicar I'm Jon Snow
- Breed: Bulldog
- Name: CH Last Frontier Frankly My Dear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Danelle M. Brown
- Entry: 92
- Breed: Rough Collie
- Name: GCH Taradells Secret Legacy
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Drifan Butterfly Kisses For Shamquin HT PT
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Starbright Game Of Thrones HSA BN CD TD RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.