121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Arkansas Kennel Club, Inc. Little Rock, AR 2019-08-10

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 1105

Best In Show

  • Judge: Mrs. Linda M Riedel
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Linda M Riedel
    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHG Durandel Stand Up For Deagra

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Molly Martin
  • Entry: 20
    • Class: Open Senior
    • Name: Jade Rosenkoetter
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Alberto Berrios
  • Entry: 382
    • Breed: Pug
    • Name: GCHG KNGZ Appetite For Destruction

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Molly Martin
  • Entry: 20
    • Class: Open Senior
    • Name: Riley Carroll
    • Breed: Pug

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Alberto Berrios
  • Entry: 382
    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Lockshire's Walk The Line Splendor SL

Sporting Group

  • Judge: Mr. Alberto Berrios
  • Entry: 163
    • 1st Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHG Hollyhunt Not By Chance

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Scion Mr Right For Cbear

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHB Seafarer's Hilo Hattie

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHG Newpoint Trace Evidence of Ehrenvogel

Hound Group

  • Judge: Mrs. Molly Martin
  • Entry: 126
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: CH Houla's Expecto Patronum

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Crown Jewel Valentina Of Majenkir CA

Working Group

  • Judge: Mr. Alberto Berrios
  • Entry: 178
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Marlburl and Happy Tails Yours Truly

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHP Oceano Darbydale's Xecutive Decision

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCH Justa Erregen's Gun Powder & Lead

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Terry Berrios
  • Entry: 96
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Pegfield Tintern Tiggy-Winkle RN

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Cheltenham Love In Paris

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHS Electriclady N Tatro Wickedly Experienced

      4th Place

    • Breed: Cesky Terrier
    • Name: GCHB Norkinstein Bavaria

Toy Group

  • Judge: Mr. Bradley Jenkins
  • Entry: 231
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHB Woodsong Delta Blues

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCHB Point Dexter V Tani Kazari

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB MC's Musashi Poker Face

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Fred C Bassett
  • Entry: 166
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Durandel Up Stage For Deagra

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Evolution's Know When To Hold 'Em

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Seabee's King Louie D' Kokopelli's At Koba

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Kait Klassik Falcon

Herding Group

  • Judge: Ms. Jan Paulk
  • Entry: 122
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Coventry Good Vibrations

      2nd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCH Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin' C

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Chancellor of Canton At Windmill Run

      4th Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Windmillis Somebody To Love

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Terry Berrios
  • Entry: 2
    • Breed: Bracco Italiano
    • Name: Rus de Viaro Giotto


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.