Singing River Kennel Club of Mississippi Mobile, AL 2019-09-05
Posted by: Sue Vroom
Total Entry: 751
Best In Show
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Jessica Braatz
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 202
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Skywatcher's Busy Bein' Fabulous DJ JH
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Jayden Foster
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 202
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo BN RN CA BCAT RATN CGCA CGCU TKN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 139
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Skywatcher's Busy Bein' Fabulous DJ JH
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Sovran's La Rejouissance
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Cando Wireworks Intrepid Sidekick
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHB Rozebottel's Strawberrylicious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana Cline
- Entry: 87
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Granvalero's Shining Star SL
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Daba Von Haussman Of Cofino
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Baha Pyramid Scheme BN JC CGCA NAJ BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 116
- Breed: Boxer
- Name: GCH Jr's Dominga
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHP Greta Master Of The Night (Romana)
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Sonya Danes When Lightening Strikes
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Belz Catch My Breath
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 49
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Nicairn Aurelia Hjo Got The Spirit CAA DCAT CGCA TN
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHB Absolute Massie Whiskey Tango Foxtrot
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo BN RN CA BCAT RATN CGCA CGCU TKN
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Hollow Oaks Dazzle Me Too!
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
- Entry: 153
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHS Southdown Ready Set Reign
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Norkus She's So Fine
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Tiroloco De Malkanorah
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Touche's Mandate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E Trotter
- Entry: 106
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Dawin Steal My Heart
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes CGC TKN
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Charles E Trotter
- Entry: 91
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Antebellum's Sharp Shooter
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Solange Viva La Vida
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Geran's Solitary Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.