121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Mobile Kennel Club Mobile, AL 2019-09-08

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 859

Best In Show

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHS High Ridge He's So Full of Himself

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Karen Wilson
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: Jessica Braatz
    • Breed: Vizsla

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
  • Entry: 258
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Karen C.Wilson
  • Entry: 13
    • Class: Open Senior
    • Name: Taylor Blankenship
    • Breed: Toy Manchester Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
  • Entry: 258
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Silhouette Spellbound

      2nd Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHB Rozebottel's Strawberrylicious

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: Greenstone's Easy On The Eyes

      4th Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Reece Ripsnorter Return Of The King

Hound Group

  • Judge: Mrs. Karen C.Wilson
  • Entry: 107
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHG Pinnacle Kentucky Bourbon

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHS Sawsan Bint-Bint Daba Von Haussman Of Cofino

      3rd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Kiarry's Happy

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH Mirepoix's She's Got The Hammer

Working Group

  • Judge: Mrs. Patricia Trotter
  • Entry: 137
    • 1st Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCH Greta Master Of The Night (Romana)

      2nd Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: Leos By The Sea Rooster

      3rd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: CH Lokeni-Legacy's Anchor

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: CH La Serene's I Got This Of Ikon

Terrier Group

  • Judge: Mr. Charles E Trotter
  • Entry: 50
    • 1st Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHB Gleann Damn Daisy

      2nd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Hollow Oaks Dazzle Me Too!

      3rd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHG Nicairn Angelonia Hjo Got The Spirit DCAT

      4th Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: CH Jewelbox Bonnie Blue Belle Of Sangeo BN RN CA BCAT RATN CGCA CGCU TKN

Toy Group

  • Judge: Mr. Charles L Olvis
  • Entry: 162
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Eagle's The Wolverine

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Norkus She's So Fine

      3rd Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: CH Tiroloco De Malkanorah

      4th Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Southdown Ready Set Reign

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Dana Cline
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHS High Ridge He's So Full of Himself

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Dawin Steal My Heart

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine

      4th Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes CGC TKN

Herding Group

  • Judge: Mr. Dana Cline
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Geran's Solitary Man

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Antebellum's Sharp Shooter

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHB Solange Viva La Vida

      4th Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHG Scalloway's Lion Hunter

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.