121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Umpqua Kennel Club, Inc. Roseburg, OR 2019-09-08

Posted by: Bryan Martin

Total Entry: 710

Best In Show

  • Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Mi Jean's You Mad Bro?

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Stephanie Delicata
  • Entry: 18
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Makayla Brunk
    • Breed: Staffordshire Bull Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Stephanie Delicata
  • Entry: 18
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lily Angeline Bennett
    • Breed: Cirneco dell'Etna

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr. Larry C. Abbott
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Mi Jean's You Mad Bro?

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Solivia's Definitely, Maybe

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Paradigm's Field Of Leongolden

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHS Millette's Game Player

Hound Group

  • Judge: Dr. Kenneth H. Levison
  • Entry: 93
    • 1st Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHB Kaleonahe's & Relic Flower Power For Zamaradi SC TKN

      2nd Place

    • Breed: American English Coonhound
    • Name: CH Jep Boone Is Breaking Bad

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCH NCM's Gold Digger SC BCAT

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHS Koradox Pramada's Force Of Nature SL

Working Group

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Protocol's To The Victor Go The Spoils

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Neu-Rodes California Adventure RN

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Gaffle's The Proof Is In The Heir At Kimo

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Roserock's my eyes adored you

      2nd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Ellenside Red Ike At Eskwyre

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Regency's Play To Win

      4th Place

    • Breed: Rat Terrier
    • Name: GCH Indigo Igo Legacys Next Phase Shake Ur Money Maker

Toy Group

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Daiquiri's On The Edge Of Fame

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHS Sidels Feisty Francesca

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: CH Licky Lips Know It All

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. Steven Keating
  • Entry: 105
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Shamrock-Cedarhills It's Got To Be Guinness

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Demartini's HRH Prince George Of Cambridge

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHG Jogoso's Makin' Waves

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Hallmarks Heartbreaker Dream Maker BCAT

Herding Group

  • Judge: Dr. Steven Keating
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHS Pawcific I Walk With the King PT CAA BCAT CGC

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHP Syringa-Akadia The Corsair

      3rd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB G & W Avalons Ace's Guardian Of Hugo CGC

      4th Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHB Zandria 'N Tercan's Kiss My Freckles

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: None entered
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.