Muncie Kennel Club, Inc. Muncie, IN 2014-08-14
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 579
Best In Show
- Judge: Timothy Catterson
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
Reserve Best In Show
- Judge: Timothy Catterson
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Anne K Catterson
- Entry: 6
- Class: Open Intermediate
- Name: ---
- Breed: Basset Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Thomas Stanfield
- Entry: ---
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Goldenhylite's The Spice Girl
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Alan Santos M.D.
- Entry: 75
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
- Breed: Vizsla
- Name: Hilldale's Protector Of Prosperity
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Harvest Meadow's Money To Burn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Catherine Camac
- Entry: 69
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Ansa Mo Caoimhin Modigliani CGC
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Hundleben Cock-A-Doodle-Doo SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Catherine Camac
- Entry: 129
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Kamterra's Legato
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Nighthawk's Limited Edition CD RE
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Chateau De Castelnau
- Breed: Mastiff
- Name: GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Jill Hocking
- Entry: 38
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Appassionato Jp Monamour's Star
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Oakdell Army's Staff Sergeant Zen
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Ma-Ya Stormin Norman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Timothy Catterson
- Entry: 115
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Exmoor's Epitome
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Luis F. Sosa
- Entry: 91
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Gunther's Gussied Up Edna
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Barnstorm To-Jo B'en Wicked @ Adominos by Dzine
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCH Blanch O's Carolina Herrera
- Breed: Bulldog
- Name: GCH KR Emperor Pyrus
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jill Hocking
- Entry: 60
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Copperidge's Debonair CD RA
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Aryakas Phoenix CGCA
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Pennington Pal Joey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.