Sheboygan Kennel Club, Inc. Plymouth, WI 2019-09-22
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 578
Best In Show
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Luc Boileau
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 25
- Class: Master
- Name: Jacob Waters
- Breed: Miniature Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Mikala Seymour
- Breed: Field Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 116
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Clussexx Howdy Doody Time
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Brittany
- Name: GCHG Star Flight Frankly My Dear RN CGC
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Pointsetter Tri-Sett After Midnight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
- Entry: 55
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Trabeiz Hundeleben Philippe Philoppe MW
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS GrandCru Sine Qua Non
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vikrest Secret Agent AX AXJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 117
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Rendition's Diamonds Are Forever
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Sky's The Limit
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Rico's Put Me In Coach
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP milleniums Ain't No Stopping Us Now RN CGCA TDI TT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 42
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Steal My Heart CA TKN
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Wynot Let It Be
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Misty Hollow's Solitary Man
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Burr RobinGrizel Guthrie's Ruff Lark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 105
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Sheeba Bella Luna Rosa
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHB Marisol One Cool Cat At Meadowlake
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Blue Loon Valenchino
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 73
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Bret D Adventureland Star Coach
- Breed: Standard Poodle
- Name: Winterswind Sir Winston Of Chartwell Abby
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Ri Lee's Savvy Performance
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHB LoMar On Parade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 59
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHP Scott's Lady Liberty
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnar Lodbrok
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCHG Emanuell Wavelet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.