121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Devon Dog Show Association, Inc. Ludwigs Corner, PA 2019-10-05

Posted by: James Mitchell

Total Entry: 1732

Best In Show

  • Judge: W..Terry Stacy
    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell

Reserve Best In Show

  • Judge: W Terry Stacy
    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD

Junior Showmanship

  • Judge: Micheal Sosne
  • Entry: 24
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Ryley Kirkland
    • Breed: Wire Fox Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Micheal Sosne
  • Entry: 24
    • Class: Open Senior
    • Name: Laura Lang
    • Breed: Newfoundland

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Nancy Gallant
  • Entry: 171
    • 1st Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Fenwald's Golden Bunny Love Potion

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Sandbar's Hardcore Hank MH

      3rd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Mar-K's Sunrise At Midnight

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Driftwood's It's 5 O'Clock Somewhere At Silhouette

Hound Group

  • Judge: Micheal Sosne
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter

      2nd Place

    • Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Sidekick's Ice Queen At R-N-B CM

      3rd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHG Hobarra's I Dreamed a Dream

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCH Saranan's Child Of The Wind With Cranston Hill

Working Group

  • Judge: John Considine-Amodei
  • Entry: 140
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Cinnabon's Bedrock Bombshell

      2nd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Long Grove's Saint Louis

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      4th Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: CH Elbas Aristo Presto

Terrier Group

  • Judge: R.C.Williams
  • Entry: 962
    • 1st Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHS Alpine's LBK Living On The Road TKN DS CGC

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: CH Kallehan Super Power

      3rd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCH Ellenside Red Ike At Eskwyre

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHS Tujay's N Hampton Courts Is A Belle Of The Ball

Toy Group

  • Judge: Jacqueline Rayner
  • Entry: 118
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: CH Pequest Wasabi

      3rd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: CH Parfait Pants On Fire

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHB Marisol One Cool Cat At Meadowlake

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr Gary L Sparschu
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHG Stone Run Afternon Tea CD

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHG Traleigh Tenacity

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Encore's Once Upon A Dream

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Sidestreet Shameless

Herding Group

  • Judge: Dr Gary L Sparschu
  • Entry: 104
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work

      2nd Place

    • Breed: Polish Lowland Sheepdog
    • Name: CH Snowhill's Show Stopper CGCA CGCU TKI

      3rd Place

    • Breed: Icelandic Sheepdog
    • Name: GCHB Thrymheim's Rebel On The Loose BCAT

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHB LK Michigan I'm Your's

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.