121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Chaparral Kennel Club, Inc. Alamogordo, NM 2019-10-06

Posted by: Diana Wilson

Total Entry: 497

Best In Show

  • Judge: Mr. Del Richards
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Del Richards
    • Breed: ---
    • Name: ---

Junior Showmanship

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
  • Entry: 12
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Donelle Richards
  • Entry: 142
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
  • Entry: 12
    • Class: ---
    • Name: ---
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Donelle Richards
  • Entry: 142
    • Breed: ---
    • Name: ---

Sporting Group

  • Judge: Mr. Joseph E. Gregory
  • Entry: 55
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Hound Group

  • Judge: Mr. Joseph E. Gregory
  • Entry: 59
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Working Group

  • Judge: Mrs. Donelle Richards
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCH Hanlon's Hurricane Captain Chaos

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Irondale's Just A Good Ole Boy

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Histyle's Tell It Like It Is PT

      4th Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers

Terrier Group

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 39
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: CH Menusha's Pancho Villa

      2nd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCHB Juggernaut's Chart A Course Sulu

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Rockyhill's I'm Over The Moon

      4th Place

    • Breed: Rat Terrier
    • Name: GCH Aacres Be My Valentine@Icon

Toy Group

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
  • Entry: 73
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCH Kean Shirmont Christian

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCH Symphony-N-Alvin Farms Neon Bolt

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCHP Bayside's Beginning CGC

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Pomhaven's Chase The Dream

Non-Sporting Group

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
  • Entry: 55
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: CH Cimarron Dance'N Mister Bojangles

      3rd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCH Vaje's Public Enemy Number One

Herding Group

  • Judge: Mr. Joseph E. Gregory
  • Entry: 69
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Miss Evalyn Gregory
  • Entry: 2
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.