Kennel Club of Niagara Falls Hamburg, NY 2019-10-11
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 701
Best In Show
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Entry: 11
- Class: Open Junior
- Name: Jillian Tanner
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 262
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crusade Rock Crystal
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Don L. Evans
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Elena Gugino
- Breed: Parti Cocker Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 262
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Elan's Haylee's Comet Over Northern Lights
Sporting Group
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 141
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Brightwater Gilchrist Dreaming Out Loud
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
- Breed: English Setter
- Name: GCHG Wingfield's Chebaco Here And Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steve Keating
- Entry: 46
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Gwencalon's Tam O'Shanter
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: CH FC Kaije'Z Faro To Zin Or Not to Zin SC
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Icon's I'M Under The Influence Yernot SW
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHG Kochana's Deja Vu II CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Entry: 87
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Cinnibon's Bedrock Bombshell
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crusade Rock Crystal
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHS Bear N Mind's Certain To Be Seaworthy
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHS Long Grove's Saint Louis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Entry: 30
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Cheltenham Harewood Tainted Apple
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Redhawk Steadfast N' True
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHS Foxheart Gun Powder N Lead At Tsarshadow
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHB Aldridge's It's A Dundeel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Entry: 88
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Hallmark's Sandbox Slugger At Markenhaus
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Lookout Secret Agent Man At Tycwn
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Guerin One Bar None
- Breed: Pomeranian
- Name: CH CR Chase The Rainbow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 58
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Tobishi's Gold Rush
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG By Request Ultra Apple Of My Eye
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Zdars N Siobahn What Ever It Takes
- Breed: Boston Terrier
- Name: Canmoy's Boston Broadway Baby
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Olga Gagne
- Entry: 125
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHS Tsarshadow Ragnak Lodbrok
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Foothills Night Moves At Clover Hill
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: CH Haystacs Formal Affair
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Quiche's Power Play
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
- Entry: 5
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCH Lepshi Valente Harus CM JH
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.