Douglasville Kennel Club of Georgia Atlanta, GA 2019-10-19
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1424
Best In Show
- Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Debbie Campbell-Freeman
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Bonnie P. Threlfall
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
- Entry: 491
- Breed: Whippet
- Name: Cherche Arrborlea Hold Your Horses
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Bonnie P. Threlfall
- Entry: 22
- Class: Open Intermediate
- Name: Rylie Kirkland
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
- Entry: 419
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Dreamtime's Sweet Treat
Sporting Group
- Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 214
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Best-Of-T-Best
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHB Lascard de la Lande de Bourberouge CA CGCA CGCU
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHG Argons Purple Rain
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 272
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Pinnacle Kentucky Bourbon
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHG Dun Myrica Never Say Never Of Eagle CGC TDN
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Passport's I Kissed A Girl SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 238
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Rummer Run And Maximus Commander In Chief
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Terry L. Berrios
- Entry: 143
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Whiskybae Haslemere Habanera
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG The Black Magic Woman Of Braveheart
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Zrules Panache
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 240
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Chocoletto Du Chateau Noblesse
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Tiroloco De Malkanorah
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Wenrick's N'Palaquins They Call Me Mr.Bates
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Nautica Wildhart An American Romance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dennis McCoy
- Entry: 127
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea,CD
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Whitecap Excellence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Stephanie S. Hedgepath
- Entry: 159
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Sterling Shine The Light
- Breed: Briard
- Name: GCH One By One Zlota Elita
- Breed: Puli
- Name: GCH Aprodombi Meresz Mocsok
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 2
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's Shadow Dancer
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.