Newnan Kennel Club Atlanta, GA 2019-10-20
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1359
Best In Show
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
Junior Showmanship
- Judge: Luanne Dunham
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Julianna Medina
- Breed: Great Dane
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Luanne Dunham
- Entry: 381
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Mardebri's Pixie Dust in The Wind JH CA BCAT CGCA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Luanne Dunham
- Entry: 22
- Class: Open Senior
- Name: Kiera Karlin
- Breed: English Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Luanne Dunham
- Entry: 381
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Northbound Flora Fiona
Sporting Group
- Judge: Bonnie Threlfall
- Entry: 209
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB VJK-Myst Big Easy
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHB Seafarer's Hilo Hattie
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Legacy Oaks Emperor
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Solaris Playing Like Nobody's Business JH RN BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Bonnie Threlfall
- Entry: 250
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry's Diamond Girl
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Love And Shenanigans
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Joseph Smith
- Entry: 237
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol's Every Little Thing She Does Is Magic CAA
- Breed: Akita
- Name: London's Coretta Scott King
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Doc's Life Is Good
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHP Oles Ognennij zver CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Randy Garren
- Entry: 135
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Brightluck Money Talks
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Hi-Kel Terrydale Troubadour
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHP Whiskeybae Haslemere Habanera
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Zackshine Boy De La Pomme
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Stephanie Hedgepath
- Entry: 230
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Nautica Wildhart An American Romance
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Marlex Sunsprite Rose
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's Traveling To Infinity
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Tiroloco De Malkanorah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Debbie Campbell Freeman
- Entry: 124
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Stone Run Afternoon Tea CD
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Danfour Keep The Madness Rolling
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Chaselands Matthew Moss
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 147
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Marquis' Hermes V Kenlyn
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG Isaby De Terra-Blue
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Sterling Shine The Light
- Breed: Briard
- Name: GCH One By One Zlota Elita
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 2
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's Shadow Dancer
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.