121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Travis County Kennel Club Austin, TX 2019-10-27

Posted by: Sue Vroom

Total Entry: 768

Best In Show

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Kelsey's Gran Torino BN RI CGC

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHG Saranac Tipsy Laird

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert J Shreve
  • Entry: 12
    • Class: Open Senior
    • Name: Logan Yankowski
    • Breed: Great Dane

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 238
    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: Kintyre's Forget Me Not

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert J Shreve
  • Entry: 12
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Sabrina Hewitt
    • Breed: Tibetan Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 238
    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: CH Hestko's Rock Star

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Cindy C. Lane
  • Entry: 168
    • 1st Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHG Saranac Tipsy Laird

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Chesterhope Master of T Arts

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHG Newpoint Trace Evidence of Ehrenvogel

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: CH Greenstone's Spellbound

Hound Group

  • Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHG Juba Lee's Comin Better Hide Your Heart CD

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHS DC Suni Sir Viveur TKN MC LCX2 RE CGC

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: CH Hestko's Rock Star

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Crown Jewel Valentina Of Majenkir CA

Working Group

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Kelsey's Gran Torino BN RI CGC

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCH Cinnabon's Bedrock Bombshell

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHP Foxfire's Alltimate Wanna Be

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Zamosky's Mr. Worldwide of Icepaw

Terrier Group

  • Judge: Mr. David J Kirkland
  • Entry: 49
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCH Pegfield Tintern Tiggy-Winkle RN

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Kelwyn's High Society

      3rd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCHS Challenger's Lead Belly @ Southern Star

      4th Place

    • Breed: Rat Terrier
    • Name: GCH Skippin C J Cruzin At Gallery

Toy Group

  • Judge: Mr. David J Kirkland
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Zephyr Irresistible

      2nd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Tamarin Tattoo

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Norkus She's So Fine

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosio
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      2nd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      3rd Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Herding Group

  • Judge: Mr. Sam Houston McDonald
  • Entry: 84
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Coopersvilles Enjoy The View By Dancer

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHB XIV Karat Come Hell Or High Water

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: Breyston's Dior Jadore'

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.