121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Vancouver Kennel Club Ridgefield, WA 2019-10-27

Posted by: Bryan Martin

Total Entry: 1102

Best In Show

  • Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: CH Hollyrood Cosmopollyton

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Laura Reeves
  • Entry: 32
    • Class: Open Senior
    • Name: Lilli Wert
    • Breed: Brittany

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Laura Reeves
  • Entry: 32
    • Class: Novice Intermediate
    • Name: Kailen Goldman
    • Breed: Pharaoh Hound

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
  • Entry: 180
    • 1st Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Conquest's Maze Runner

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: CH Tripawd N Mtn Home's She's Rockin It In Granit

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Sevenoaks Firestorm

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: CH Mi Jean's A Piece Of Heaven

Hound Group

  • Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
  • Entry: 131
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: CH Hollyrood Cosmopollyton

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Majenkir Thunderstruck White Storm Rising

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHG Dlucks Svengali Zindika's Overnight Sensation

      4th Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCH Windbourne Bayaway Good Golly Miss Molly

Working Group

  • Judge: Dr. John A. Reeve-Newson
  • Entry: 184
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Protocol's To The Victor Go The Spoils

      2nd Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCHS Crivitz Humphrey Bogart Von Diable

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Karolaska Guardian Of The Moonlight

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHS Marinella's Run Devil Run

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
  • Entry: 96
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHS Brownstone's Ultimate Weapon

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: CH Littlefield I'm Your Huckleberry

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Middleshires I'm The Real Dill!

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Nordic Mini Cooper

Toy Group

  • Judge: Mrs. Donna Renton
  • Entry: 193
    • 1st Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHS Touche's Espionage

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH CR Dreamweaver Dream Come Tru

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH M&M's Sunny's Dynamite Delight

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHS ET's Hot Toddy For Micdic

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Frederick R. Stephens
  • Entry: 164
    • 1st Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCH Rivendel's Catching Fire

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHB Merryell Grand Slam

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHG Barkee All That And More

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Lakeridge Adventures Of Sam Spade

Herding Group

  • Judge: Ms. Kimberly Anne Meredith
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Squarecoat Royalty On The Move

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: Limelite Morningmist Violaceous

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHG Austlyn Country Girl Is Sassy

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: No Entries
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.