121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Ozarks Kennel Club, Inc. Springfield, MO 2019-11-09

Posted by: Gina Wieser

Total Entry: 1114

Best In Show

  • Judge: Charles Trotter
    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHS Kris's Kountry Poker Face

Reserve Best In Show

  • Judge: Charles Trotter
    • Breed: Saluki
    • Name: GCHG Aurora's Rhythm of My Heart

Junior Showmanship

  • Judge: Donald A. Gill
  • Entry: 21
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Fenric Towell
    • Breed: Lakeland Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mark Lucas
  • Entry: ---
    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Golden Gait's Over The Moon

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Donald A. Gill
  • Entry: 21
    • Class: Open Senior
    • Name: Bevin Towell
    • Breed: Long Coat Chihuahua

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mark Lucas
  • Entry: ---
    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx

Sporting Group

  • Judge: Debbie Melgreen
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHP Kan-Points Showme The Chase To Victory

      2nd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Aladdin's Twist Of Fate Tastic

      3rd Place

    • Breed: American Water Spaniel
    • Name: GCHS Carolina's Running With The Hare JH JHR CGC

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Golden Gaits Over The Moon

Hound Group

  • Judge: Thomas Kirstein
  • Entry: 148
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHG Aurora's Rhythm of My Heart

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Belisarius JP CI My Big Boy

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHG Brazosski Ringo Starr At Rivendell

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: GCHB Petalpusher Dressed To Impress MSP

Working Group

  • Judge: Donald Gill
  • Entry: 204
    • 1st Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHS Kris's Kountry Poker Face

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Pengwen's Southernwind Trojan War Triumph

      3rd Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCHB Shinto's Sworn To Protect And Serve

      4th Place

    • Breed: German Pinscher
    • Name: CH Daveren's Smooth Like The Summer

Terrier Group

  • Judge: Vicki Abbott
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Wynot Let It Be

      2nd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx

      3rd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: GCHB Barnstable Pitch Perfect

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHS Nileefox Dirty Outlaw

Toy Group

  • Judge: Mark Lucas
  • Entry: 189
    • 1st Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch

      2nd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCH Ta-jon's Suga Suga How'd You Get So Fly @ Kesanna

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHB Sunrise Dragon Nikola

Non-Sporting Group

  • Judge: Cindy Meyer
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Qazara Eternal Reign

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Skyline Summerwind One Giant Leap

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCH Moonlight Indiana Jones The Last Crusade

      4th Place

    • Breed: Lowchen
    • Name: GCHB Musicbox Got Your Six At Romanm Reign

Herding Group

  • Judge: Patricia V. Trotter
  • Entry: 192
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Coventry Good Vibrations

      2nd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCHS Eclipse Turnin' Sexy Up To 10 FDC

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Chablis Jessica Rabbit Schneiderhof

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Thomas Kirstein
  • Entry: 5
    • Breed: Russian Toy
    • Name: Milyi Angel Nastoyashaya Lady CM


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.