121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Ozarks Kennel Club, Inc. Springfield, MO 2019-11-10

Posted by: Gina Wieser

Total Entry: 1071

Best In Show

  • Judge: Mark Lucas
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Qazara Eternal Reign

Reserve Best In Show

  • Judge: Mark Lucas
    • Breed: Saluki
    • Name: GCHG Aurora's Rhythm of My Heart

Junior Showmanship

  • Judge: Mark Lucas
  • Entry: 21
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Fenric Towell
    • Breed: Lakeland Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Debbie Melgreen
  • Entry: 419
    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mark Lucas
  • Entry: 21
    • Class: Open Senior
    • Name: Jade Rosenkoetter
    • Breed: Golden Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Debbie Melgreen
  • Entry: 419
    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Golden Gait's Over The Moon

Sporting Group

  • Judge: Patricia Trotter
  • Entry: 152
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHP Kan-Point's Showme The Chase To Victory

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Golden Gait's Over The Moon

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHG Whiskeytown Captain Morgan Cranberry Kiss JH

      4th Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHB Beaconfield Bellagio Beigneit

Hound Group

  • Judge: Charles Trotter
  • Entry: 122
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHG Aurora's Rhythm of My Heart

      2nd Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCH MT Carmel's Knock On Wood-Hawthorn

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Elgwood 'N Highpoint's Summit

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Belisarius JP CI My Big Boy

Working Group

  • Judge: Charles Trotter
  • Entry: 193
    • 1st Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHS Kris's Kountry Poker Face

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB Abendrot's Red White and Boom

      3rd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHG Grosser Family Altair RN CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Akita
    • Name: CH Epic's Invictus RN CGCA CGCA CGCU TKN

Terrier Group

  • Judge: Cindy Meyer
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHB Posey Canyon Classic Hijinx

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHS Wynot Let It Be

      3rd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Runrig Mask Of Zorro

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHS Aberann Phelan

Toy Group

  • Judge: Patricia Trotter
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCH Ta-jon's Suga Suga How'd You Get So Fly @ Kesanna

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHP Crown Jewel Royal Treasure At Adaugeo

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHG New Years Somerset Single Barrel Batch

      4th Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Tudorhurst Porthos of Sanchi

Non-Sporting Group

  • Judge: Vicki Abbott
  • Entry: 111
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Qazara Eternal Reign

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHS Barberry Hillwood Hot Child In The City

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHB Jogoso's Walk On The Wildside

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCH Imagine Unfailing Love

Herding Group

  • Judge: Cindy Meyer
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Coventry Good Vibrations

      2nd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Kingsbury Claymore Lucky Venture

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCH Eclipse Turnin' Sexy Up To 10

      4th Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHG Fu You Yuan Odin Firestone

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mark Lucas
  • Entry: 4
    • Breed: Russian Toy
    • Name: Vivabossa Jemchug


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.