121218_Pancho_wwg120618_cloud_wwg121218_wilma_wwg121218_oscar_wwg121218_Shakespeare_wwg121218_Tango_wwg121218_Prince_wwg121218_RIOT_wwg121218_Maverick_wwg121218_wwg_Nina121218_Faggia_wwg112918_Lloyd_wwg121218_Casino_wwg120618_Nathan_wwg121218_Harvey_wwg120618_isla_wwg120618_Bono_wwg120618_Utter_wwg120618_bruno_wwg120618_paige_wwg

Kennel Club of Philadelphia, Inc. Oaks, PA 2019-11-16

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 2005

Best In Show

  • Judge: Charlotte Patterson
    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Diamond Gold Majesu Pisko Bulls

Reserve Best In Show

  • Judge: Charlotte Patterson
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

Junior Showmanship

  • Judge: Ryan Lee Horvath
  • Entry: 44
    • Class: Open Senior
    • Name: Katelyn Meyers
    • Breed: Rottweiler

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ryan Lee Horvath
  • Entry: 44
    • Class: Open Senior
    • Name: Emma Rogers
    • Breed: Great Dane

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Don Evans
  • Entry: 412
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHP Hillock's Jack Daniels JH RA RATN WCX CGC VC

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Cerise Bonanza

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHP Diadem J Sun Farms Solve The Case

      4th Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHP Labyrinth N Illusion Slippery When Wet JH

Hound Group

  • Judge: Christine Erickson
  • Entry: 254
    • 1st Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: CH Reedly Road Supreme At Hallam

      2nd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHG Koradox Pramada's Force Of Nature SL

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHG Bayside's As You Wish

      4th Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCHS Abbaio Yogurt Affairs

Working Group

  • Judge: Theresa Hundt
  • Entry: 353
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Sharin Nick Of Dynasty RC Kennel

      2nd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHG Midnight Rider's Black Denim Trousers

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Triple Crown's Off And Running

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHG Gold Cup's First in Flight

Terrier Group

  • Judge: Bruce Schwartz
  • Entry: 269
    • 1st Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: CH Keepsake's Raise Your Glass

      2nd Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHS Elite's Mystical Spitfire

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Absolutely By Design

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHS Abberann Lament For Owen Roe

Toy Group

  • Judge: Betty Leininger
  • Entry: 224
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Oeste's In The Name Of Love

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Pequest Wasabi

      3rd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: CH Ta-Jon's It's Raining Sugar

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Yarrow Hi Tech Sheena Of The Jungle

Non-Sporting Group

  • Judge: Gloria Kerr
  • Entry: 222
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Diamond Gold Majesu Pisko Bulls

      2nd Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Sunfall's Smoke Gets In Your Eyes CGC TKN

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Liburnium Diamond Fabelhaft

      4th Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: CH Nipigon Flower Power

Herding Group

  • Judge: Thomas Coen
  • Entry: 255
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHG Bagatelle Moon Light Drive

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Celebra's Good Enough For Government Work

      3rd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: GCH Jaguar Noir Des Monts Du Lac

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Empyrean Bullseye At CopperRidge

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Edward Hall
  • Entry: 4
    • Breed: Biewer Terrier
    • Name: Yokamori's Always By My Side


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.